Kredi Kartına Taksit Seçeneği varmı ?

Uygun fiyatları verebilmemiz için şimdilik taksitli satış maalesef yapamıyoruz.

Teslimat Kaç Günde Gerçekleşir?

Stoklarımızdaki ürünler gün içerisinde kargoya verilir.

Eğer Stoklarımızda olmayan ürün satın almış iseniz; 

1- Ürün üreticinin stoklarında var ise  3 iş günü içerisinde  kargoya verilir.

2- Ürününüz üreticinin stoklarında yok ise belirlediği tarihe göre belirlenir.

Firmamızın Stoklu ürünlerde ortalama kargo süresi ise 1 iş günüdür.

Fiyatlarınız Güncel mi?

Evet . Fiyatlarımız data ekibimiz tarafından sürekli yenilenerek GÜNCEL tutulmaktadır. İyi Alışverişler.

Stoklarınızı Nasıl Görebilirim ?

Malzemelerimizin %90-95 oranında stokları depolarımızda mevcuttur. Satın almak istediğiniz ürün listeye eklenirken eğer ''ön sipariştir'' bilgisi ile karşılaşıyorsanız.Siparişiniz kabul edildikten sonra, Marka tedarikçileri ile irtibata geçilerek siparişiniz tedarikçiye iletilir. Tedarkçinin Teslim Tarihine göre malzemeniz sipariş edilir.

Ürünleriniz Garantili mi?

Ürünlerimiz Elektrik sektöründe bilinen markalardan oluşmaktadır. Her ürün Markanın garanti belgesi ile birlikte sevk edilmektedir. 13 Haziran 2014 tarh ve 290292 sayılı resmi gazete ile Her ürün üretici marka tarafından 2 yIl garantilidir.

Ürün Bozuk Çıktı Ne Yapmalıyım ?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bozuk veya Hatalı ürünlerin Üretici firmalar tarafından 2 yıl Garantisini Kanunlaştırmıştır.Satın alınan ürünler satınalma işlemi sonrasında üretici firma garantisindedir. Üretici firma veya marka ile iletişime geçerek Ürünün Garnti kapsamında onarılması ve değiştirilmesini sağlayınız.

Ambar İle Gönderim Yapıyormusunuz ?

Evet . Malzemeler toptan satış sistemine uygun olarak,  müşterilerimizin belirlediği ambar ile gönderilr. Eğer Müşteri ambar belirlememiş ise Ürünler Firmamızın belirlediği ambar ile karşı ödemeli olarak gönderilir.

Kargo Ücreti Kime Ait ?

Satış sistemimiz Toptan Elektrik Malzemeleri üzerine olduğu için Satın aldığınız ürünler Firmamızın anlaşmalı olduğu kargo şirketleri ile Müşteri ödemeli olarak gönderilir. Düşük rakamlı  Malzeme alımlarınızda Kargo ücretinin maliyetiniz arttıracağını unutmayınız.!!!!

Ön sipariş ürün yoksa nasıl bir işlem uygulanır?

Ön sipariş ürününüz Marka tedarikçileri tarafından Tedarik edilememesi durumunda, Siparişiniz sizinle görüşüldükten sonra iptal edilir.İptal edilen siparişin ücreti, ödeme yapılan kanaldan geri iade edilir.

Ürün İptal Ettirmek istiyorum Ne yapmalıyım ?

Satın Aldığınız ürün kargolanmamış ise ürün iptali için, müşteri temsilcimizi arayarak ürünü iptal ettirebilirsiniz. Paranız ürünü satın aldığınız yöntem ile iade edilecektir.

Ürünleri satın alırken nelere dikkat etmeliyim ?

Ürünlerimizin Satışı Profesyonellere Yapılmaktadır. Eğer Son Kullanıcı iseniz Elektrikçinize danışarak satınalma yapmanızı öneririz.

1- Her ürün kendi markasının katoloğundaki özellikleri anlatan kod numaraları ile satılmaktadır. Müşterilerimizin ürünü satın almadan önce ürün kodları ile birlikte katoloğu incelemeleri gerekmektedir.  

2- Satış temsilcisi  ile görüşme esnasında konuşulanlar değil, siparişteki kodlar esas alınacaktır.

 

Ürünüm Kırık Çıktı Ne Yapmalıyım ?

Öncelikle,Kargo geldiğinde kargoyu açıp kontrol etmeden, doğrudan kargo görevlisinin uzattığı, teslim aldığınızı gösteren kağıdı imzalamayınız.!!!!

1-Satın aldığınız ürünün paketini kargo görevlisinin önünde açın. Eğer paketi içeri götürerek açarsanız, herhangi bir eksik olması halinde bunu ispat edemezsiniz. Bu sebeple ürününüzü kargo görevlisinin yanında kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.

2-Eğer üründe bir hasar ya da eksik varsa, kargo görevlisinden “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlamasını isteyin ve ürünü teslim almayın. Ürünü kargo görevlisine iade edin ve kargo şirketi de bu tutanakla beraber gönderici firmaya kargoyu teslim etsin. Yalnız yine burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor: Hasar Tespit Tutanağı’nı hazırlamadan önce ürünü teslim aldığınıza dair bir imza atmamış olmanız gerekmekte.

Kargo ile ilgili bilmem gerekenler nelerdir ?

Ürün teslimatı sırasında bir sorun oluştuğunda gönderici firma, kargo şirketi ve alıcı kişi üçgeni arasında dönüp duran diyalogları azaltmak, teslimat sırasında ve de sonrasında daha az sorun yaşanması için alıcının da bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Ürünü kontrol etmeden, paketi teslim aldığınıza dair imza atmayın

Kargo geldiğinde kargoyu açıp kontrol etmeden, doğrudan kargo görevlisinin uzattığı, teslim aldığınızı gösteren kağıdı imzalamak yapılan en büyük yanlışlardan biri. Bu belgeyi imzalamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var.

Bu kağıdı imzaladıktan sonra ürünü resmi olarak teslim almış oluyorsunuz ve kargo şirketinin rolü bu noktada bitiyor. Bu sebeple imza atmadan önce ürününüzün paketini açarak, herhangi bir hasar olup olmadığına, ürünün eksiksiz bir şekilde teslim edildiğinden emin olun. Eğer ürün eksiksiz ve hasarsız bir şekildeyse o zaman kargo görevlisinin uzattığı belgeyi imzalayabilirsiniz. Kargo görevlisi acelesi olduğunu ve hemen gitmesi gerektiğini söylese bile bunun sizin yasal hakkınız olduğunu unutmayın.

Ürünü kargo görevlisinin yanında kontrol edin

Satın aldığınız ürünün paketini kargo görevlisinin önünde açın. Eğer paketi içeri götürerek açarsanız, herhangi bir eksik olması halinde bunu ispat edemezsiniz. Bu sebeple ürününüzü kargo görevlisinin yanında kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.

Ürün hasarlıysa veya eksikse “Hasar Tespit Tutanağı” isteyin

Eğer üründe bir hasar ya da eksik varsa, kargo görevlisinden “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlamasını isteyin ve ürünü teslim almayın. Ürünü kargo görevlisine iade edin ve kargo şirketi de bu tutanakla beraber gönderici firmaya kargoyu teslim etsin. Yalnız yine burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor: Hasar Tespit Tutanağı’nı hazırlamadan önce ürünü teslim aldığınıza dair bir imza atmamış olmanız gerekmekte.

Teslimat sırasında adreste yoksanız kargonuz en yakın şubeye bırakılır

Ürün teslimatı sırasında alıcı kişi teslimat adresinde değilse kargo görevlileri bu paketi en yakındaki kargo şubesine bırakırlar. Buradaki problem ise bazen kargo görevlileri, alıcıyı adreste bulamadıklarında, bırakmaları gereken notları bırakmıyorlar. Aceleyle adresten ayrılan görevli, kişi adreste yoktu diyor; fakat kullanıcıyı bilgilendirici bir not bırakmıyor. Kendisine not bırakılan alıcı ise bu durumda kargo şirketi yerine ürünü aldığı şirketle irtibata geçiyor. Gönderimi yapan şirket, tek tek tüm kargoları takip etmediği için de onlar da kargo şirketiyle temasa geçmeye çalışıyorlar ve sonrasında hikaye yine “biz alıcıyı evde bulamadık” cümlesine dönüyor ve adeta kuyruğunu kovalayan köpek misali bir sonuç alınamıyor.

Peki bu durumu önlemek için ne yapmak gerekiyor? Dikkat edilmesi gereken ilk husus gönderici firmanın, ürün takibi bilgileri sırasında, paketin ortalama olarak kaç gün içinde alıcıya ulaşacağını bildirmesinin gerekliliği. Alıcı kişi de ortalama süreyi takiben, eğer hala kargo eline ulaşmadıysa, kargo şirketiyle irtibata geçerek bilgi almalı. Tabii ki burada en büyük görev yine kargo şirketlerine düşüyor. Onlar da alıcıları evde bulamadıklarında alıcıların görebilecekleri bir not bırakırlarsa, bu tip sorunların nispeten önüne geçilebilir. Kısa vadede zamandan tasarruf edip, aceleyle iş yapmanın, uzun vadede markalara müşteri kaybettirebileceğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Sektörün yeni gelişmekte olması ve bu tip sorunların yaşanması hem e-ticaret şirketlerini hem de lojistik firmalarını olumsuz etkiler. Servisten mutsuz kalan müşteri, bir daha ne o siteden alışveriş yapar, ne de kargo firmasını kullanır.

Beyaz eşya gibi ağır eşyaları kargo görevlileri daireye teslim etmeyebilirler

Beyaz eşya, mobilya ve benzeri ürünler, ağır ve büyük oldukları için kargo görevlilerince apartman dairelerinin üst katlarına taşınmayabiliyor. İnternetten alışverişlerde bu tip büyük ürünlerinin teslimatında pek çok kez sıkıntı yaşanmış olması ve hem alıcının hem gönderici firmanın hem de kargo görevlilerin bu konuda birbirlerinden şikayet ediyor olması da bu konuda belli bir yasal boşluğun olduğunu ortaya koyuyor.

Bu tip eşyaların teslimatı sırasında kargo firmaları, sadece apartmanın kapısına kadar teslimat yaptıklarını belirtiyorlar. Hukuki olarak tam bir netliğe kavuşmamış bir konu olduğu için kullanıcıların internetten bu tip büyük ve ağır ürünleri satın almadan önce, satıcı firmadan bu konu hakkında detaylı bilgi almaları, 3 taraf arasında yaşanabilecek problemlerin azalmasında yararlı olabilir. Tabii ki bu tip büyük ve ağır ürünlerin satışını yapan firmaların, kargo teslimatı sırasında kullanıcının kapısına kadar bu eşyaların taşınmasını sağlayabiliyor olması da tüketiciye bir güven verecektir.

Aldığınız ürünün faturasını kontrol edin

Online siparişlerde ürünün faturasını eğer teslimat adresine istediyseniz, mutlaka kargo geldiğinde ürünün faturasını kontrol edin. Eğer ürünün faturası yoksa bunu gönderici firmaya ve kargo görevlisine bildirin, gerektiği takdirde ürünü teslim almayın. Faturasız bir ürünü aldığınızda, ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda ürünü satın aldığınız firmadan herhangi bir destek alamayacağınızı unutmamalısınız.

Kargo şirketi telefonla bildirim yapmak zorunda değil

Ürün teslimatları sırasında bazen tüketicilerin de haksız oldukları noktalar olabiliyor. Tüketiciler ürün teslim edilmeden önce kargo firmasından telefon bekleyebiliyor, telefon gelmediği için de adreste bulunmadıklarını belirtebiliyorlar. Bu tip durumlarda eğer kargo şirketi size telefonla bildirim yapacaklarını özel olarak belirtmişse, ancak bu durumlarda teslimattan önce sizi arayarak haber verirler. Aksi durumda kargo şirketi doğrudan verdiğiniz adrese gelir ve teslimatı gerçekleştirir.

Kapıda Ödeme Varmı ?

Yoktur. Firmamız Toptan Elektrik malzemeleri satış sistemine uygun indirimler vermektedir. Bu Uygulama Maalesef kapıda ödeme sistemini uygun değildir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır